вівторок, 9 лютого 2016 р.

Бази даних.

Тема: Поняття моделі даних, бази даних. Поняття й призначення систем управління базами даних.
Мета: Навчальна.  Ознайомити з поняттям БД, СУБД, основними об’єктами БД; навчити створювати, відкривати та переглядати дані в БД.
Розвиваюча. Розвивати творчі здібності учнів, практичні навички роботи з ЕОМ, клавіатурою та мишею.
Виховна. Виховувати почуття патріотизму за досягнення українських вчених; впевненість у собі, самостійність та відповідальність.
Тип уроку: засвоєння нових знань, формування вмінь.


Неможливо використовувати те,
 про існування чого не знаєш.
                                                                                                                                                                     Народна мудрість
Хід уроку
I. Організаційний етап (перевірка готовності класу до уроку)
 - Доброго дня вам, діти! Я рада зустрічі з вами і сподіваюся, що вона буде цікавою та результативною.
ІI. Актуалізація опорних знань.
Людина в процесі інформаційної діяльності збирає й накопичує відомості про навколишній світ. До появи обчислювальної техніки вся інформація зберігалася звичайно в письмовому або друкованому виді. Однак чим більше були обсяги інформації, з якими приходилось оперувати людині, тим гостріше вставало питання збереження інформації та її обробки.
                Однієї з важливих функцій інформатики є організація зберігання інформації з метою швидкого пошуку необхідних даних. Для цього вся збережена в комп'ютері інформація повинна бути розсортована по ряду ознак. Будь-яка зміна інформації повинна миттєво враховуватися.
III. Мотивація навчальної діяльності
Перша в Україні компютерна база даних була розроблена в ході робіт з проектування і експлуатації електронної обчислювальної машини «Київ» (1959). ЕОМ була розроблена для обчислювального центру Академії наук УРСР Л.Н.Дашевським, К.Л. Ющенко, К.О. Шкарабарою, С.Б.Погребинським під науковим керівництвом Б.В.Гніденка та В.М.Глушкова.               
Віктору Михайловичу Глушкову (1923-1982) належить цикл робіт з використанням ЕОМ в управлінні не тільки в межах одного підприємства чи організації, а всієї країни. Це він розробив проект Загальноодержавної автоматизованої системи збирання та опрацювання інформації  для обліку, планування й управління економікою країни. Основу цієї системи повинні були складати бази даних або, як їх називав В.М. Глушков, «банки даних». У 1975 р. він казав «Уже в найближчі десятиліття в ряді високорозвинених країн будуть створені так звані національні банки даних». Створення подібних банків даних, як і прогнозував В.М.Глушков, докорінно змінило роботу і науковця, і інженера, і журналіста.
ІV. Вивчення нової теми.
Інформація, збережена в комп'ютері й об'єднана у взаємозалежну сукупність за рядом ознак, називається базою даних. Щоб оперувати даними, що складають базу, необхідна окрема програма. Програми, які управляють зберіганням, обробкою й пошуком інформації в БД, називаються системами керування базами даних (СУБД).
1. Поняття бази даних
                Бази даних (БД) – це систематизоване сховище інформації певної предметної області.
                Система керування базами даних (СУБД) – це програма, призначена для організації зберігання, обробки й пошуку інформації в БД.
                Є велика розмаїтість СУБД. Ці програми постійно вдосконалюються й обновляються. Найбільш розповсюдженими з них є СУБД: dBase, FoxBase, FoxPro, Access, Paradox, Clipper.
2. Основні можливості СУБД
          Поповнення, розширення та відновлення БД;
          Висока надійність зберігання інформації;
          Засоби захисту інформації в СУБД;
          Виведення повної й достовірної інформації  на запити користувача.
Ієрархічна модель БД
В ієрархічній моделі всі елементи розташовуються у послідовності від вищого до нижчого.
Мережна модель БД
В мережній моделі до вертикальних ієрархічних зв'язків додаються горизонтальні. Тому мережна БД є більш гнучкою у здійсненні пошуку потрібних даних.
Реляційна модель
Реляційна модель даних являє собою набір двовимірних таблиць, які складаються зі стовпців (полів) і рядків (записів), а також мають ім'я, унікальне в межах даної БД. Реляційна модель даних, як правило, складається з декількох таблиць, які зв'язуються між собою ключами.
4. СУБД Microsoft Access
                  Ознайомлення з інтерфейсом та структурою MS Access
Зовнішній вигляд програми подібний до інших програм пакету Microsoft Office, які ми вивчали раніше. Але є важливі відмінності:
        потрібно спочатку зберегти новостворену базу, а вже потім створювати в ній об'єкти, подальше збереження програма про­понує виконати в разі зміни будь-якого об'єкта бази даних;
        відсутня робоча область, потрібно спочатку створити певний об'єкт;
        панель інструментів може змінюватись, наприклад, залежно від того, з яким об'єктом працювати.
Об'єкти СКБД Access
Таблиця — організація збереження даних у вигляді двовимір­ного масиву. Вона є основним об'єктом БД. Решта — похідні від таблиці.
Форми — допомагає створювати інтерфейс користувача і може використовуватися для введення, редагування або відображення даних.
Запити — об'єкти для вибору та фільтрування даних таблиці за визначеними критеріями.
Звіт — формування документа.
Макроси — опис дій у вигляді послідовності команд та їх авто­матичного виконання.
Модулі — програми на Visual Basic, які розробляє користувач для реалізації нестандартних процедур.
                       Створення таблиць
Таблиці — це об'єкти, у яких безпосередньо зберігаються дані.
Створити таблицю можна, вибравши у вікні БД вкладку Табли­ця і використавши Конструктор або Майстер. Але є й інші спосо­би. Вони наведені в таблиці. 
Спосіб
Опис
Режим таблиці
Виводить бланк (форму) абстрактної таблиці, яка потім може набувати конкретної форми і змісту
Конструктор
У режимі конструктора можна безпосередньо вказати параметри всіх елементів структури таблиці
Імпорт таблиць
Імпорт даних у таблицю з інших файлів
Для заповнення таблиці необхідно перейти в режим заповнення таблиці, відкривши її.
                                 Заповнення таблиць
Таблиці складаються з полів та записів. Полями називають стовпці, а записами — рядки. Увести запис до таблиці означає запо­внити даними рядок. Щоб створити таблицю, необхідно визначити її поля, типи даних цих полів, а іноді й деякі додаткові властивості. Не всі дані займають в комп'ютері однаковий об'єм. Для їх компак­тного зберігання необхідно чітко визначити їх тип.
У таблицях MS Access можна вказати типи даних.
Після запуску Access потрібно виконати команду Создать файл для створення нової бази даних.
                Справа ви побачите діалогове вікно Создание файла, у якому потрібно обрати спосіб створення БД чи відкриття вже існуючої БД.
Існує декілька варіантів створення БД:
  1. Створення порожньої БД, а потім додавання до неї об'єктів (Новая база данных).
  2. Створення БД за допомогою шаблону, що містить у собі макет об'єктів на різну тематику .
Після того, як ви оберете команду  на екрані з'явиться діалогове вікно Файл новой базы данных, у якому вам потрібно дати ім'я базі даних та обрати папку, куди буде її створено, після чого нажати кнопку Создать.


Після введення ім'я БД та її розміщення на екрані з'явиться вікно бази даних. Воно буде порожнім. У це вікно вам буде потрібно внести об'єкти майбутньої БД.
Після введення ім'я БД та її розміщення на екрані з'явиться вікно бази даних. Воно буде порожнім. У це вікно вам буде потрібно внести об'єкти майбутньої БД.

V. Аналіз та підсумки уроку.
Підводяться підсумки та робиться аналіз вивченого матеріалу
- На славу ми попрацювали, наш урок добігає кінця. Ви всі старалися і кожен отримує за свою працю винагороду – високі бали.
- А тепер зверніть увагу на епіграф нашого уроку. (Зачитую)
- Що ви  не знали до сьогоднішнього уроку?
- І чи могли б ми справитися із завданням практичної роботи не знаючи різних методів та прийомів роботи  з  таблицями в базі даних?
- Тому, перш ніж використовувати щось нове у своїй роботі, треба про нього вивчити.
-Я вважаю, що ви гарно засвоїли матеріал уроку, тому  зможете продовжити речення й дати ґрунтовні відповіді:
·         Я знаю . . .
·         Я можу . . .
·         Я умію . . .
·         Я навчився . . .
VI.          Домашнє завдання
Опрацювати конспект уроку та відповідний параграф підручника.
1.       Творче завдання. Спроектувати в зошиті такі бази даних на ви­бір: «База даних для мого класу», «База даних для моєї школи».