середу, 9 березня 2016 р.

5 клас. Графічний редактор

Конспект уроку з інформатики (5 клас)
Тема: Весна починається з Шевченка
Мета: узагальнити й систематизувати знання  учнів з теми «Графічний редактор»; формувати інформаційно-комунікаційну компетентність; розвивати пізнавальну активність, творчі здібності, пам'ять, уяву, фантазію, самостійність учнів; виховувати шанобливе ставлення до України, почуття гідності і любові за свій народ, прагнення зберігати в пам’яті історію свого народу. 
Тип уроку: узагальнення та систематизація знань
Обладнання: підручники, робочі зошити, роздатковий матеріал, презентація.
Зміст уроку
(Слайд1)

  1. Організаційний момент
Дорогі п’ятикласники, станьте рівненько, хочу подивитися на наших гарних дівчат і сильних хлопців. Всім доброго дня. Сідайте. Якщо ви готові до нових відкриттів, то розпочинаймо наш урок інформатики.
2.                  Оголошення теми, мети уроку
Сьогодні у нас 9 березня, за вікном  календарна весна. Цього року до нас завітала не просто весна, а весна особлива. По-перше, вона дуже рання, а по-друге, цьогорічна весна пов’язана з Днем народження Великого Українця Тараса Шевченка. Цього року ми відзначаємо 202-річницю з дня народження цієї видатної людини, тому сьогодні наш урок має символічну назву «Весна починається з Шевченка».
(Слайд 2)

Отож, розгорніть свої зошити і запишіть тему уроку. А зараз я запрошую вас до спілкування.
(Слайд 3)

Подивіться на слайд і запропонуйте відповідь на запитання: як можна пов'язати весну, Шевченка, інформатику. (Учні висловлюють думки). 
-          Запишемо в зошити формулу, яка є відповіддю на поставлене запитання:
Шевченко+весна+інформатика = творчість.
-          А тепер я пропоную вам переглянути слайд і разом сформулювати те, що нас чекає  на сьогоднішньому уроці.
(слайд 4).

Отже, на сьогоднішньому уроці ми маємо повторити та узагальнити  знання з теми «Графічний редактор», вшанувати пам'ять Великого Кобзаря, довести самому собі і всім присутнім, що ви – талановиті та обдаровані особистості. А ще – отримати високі бали та задоволення від уроку. Я вдома підготувала таблицю, в яку буду заносити всю інформацію про вашу роботу. Тут вже виставлені оцінки за ваші комп'ютерні малюнки, а ще ви можете отримати бали за різні види роботи. Тому я закликаю вас постійно працювати!
3.Актуалізація опорних знань
          Вправа «Весняна палітра».
          Пропоную вам переглянути відео, покладене  на слова 
           Т. Г. Шевченка «Встала    весна…».
(https://www.youtube.com/watch?v=IuHfLkJ7Wfs)
Переглядаючи його, спробуйте знайти відповідь на запитання «Якого кольору весна?». (Після перегляду учні озвучують свої думки). А я бачу весну по-своєму. Вам цікаво почути мою думку? Тоді записуйте в зошити «кольоровий диктант». Я вам називатиму кольори, а ви на першу букву кольору запишіть інформатичні слова з теми «Графічний редактор». Підказкою може стати ваш підручник.
«Кольоровий диктант»
1.      Помаранчевий (пейнт, палітра)
2.      Малиновий (малюнок, меню)
3.      Рожевий (редагувати, рядок стану, розпилювач)
4.      Фіолетовий (фон, файл)
5.      Синій (смуги прокрутки)
6.      Оранжевий ( олівець, овал)
7.       Коричневий (контур)
8.      Лимонний (ластик)
 Перевіримо ваші доробки. Послухаймо варіанти відповідей дівчат та хлопців. (Оцінюю відповіді).
Вправа «Вилучи зайве»

Об'єднаємо ці слова в єдине ціле – фарби, полотно, «Жіноча голівка». Дійсно, Шевченко знаний світу не тільки як великий митець слова, а й чудовий художник.
4.Сприймання й осмислення нового матеріалу.
Обдарований від природи, Тарас Шевченко рано відчув тягу до малювання. Ще змалку крейда і вуглинка були для нього неабиякою радістю. Все ними малював: стіни, лави, стіл в хаті і на дворі в себе і у гостях. Талант художника проявився  значно раніше ніж талант поета. Якщо перші літературні спроби припадають на 1836-1837р. (22-23 роки), то найбільш ранній малюнок, що дійшов до нас, відомий під назвою «Жіноча голівка», датований самим автором 1830 роком (16 р.). З цієї юнацької роботи і розпочалась творчість Тараса Григоровича Шевченка як видатного художника. А далі для Шевченка малювання стало потребою, вираженням його творчого духу. Картини його були різні за стилем, за технікою виконання. Слід зазначити, що якщо поетичних творів Шевченка до нас дійшло понад 240, то мистецьких -1200. Ці цифри ще раз переконують нас в тому, що Шевченко був глибоко закоханий в малярство. Зараз я хочу вам запропонувати для перегляду деякі роботи Шевченка. Завдання для учнів: порахувати їх.
(Перегляд відеоробіт )
(Всіх робіт 36 – 3% від загальної спадщини Шевченка)
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА

5.Презентація учнівських робіт
     А зараз за структурою нашого уроку ми б мали сідати за комп’ютер і виконувати практичну роботу. Але сьогодні ми зробимо виняток: зараз ми будемо демонструвати свої роботи, виконані в програмі  Paint. З першого уроку, коли ми розпочинали вивчати тему «Графічний редактор», я вас познайомила із завданням, яке ви мали виконати. Кожного разу, вивчаючи нові інструменти, дії, які можна виконувати над об'єктами, ви вдосконалювали свої вміння та знання. І як результат – ваші роботи. Всі вони різні за сюжетом, але їх об’єднує творчість Тараса Григоровича Шевченка.
Я буду демонструвати роботи, а ви маєте прочитати рядки, в яких ви побачили малюнок, який створили на комп’ютері. А ще коротко охарактеризуйте свою роботу з точки зору програми графічного редактора: які інструменти використали, які кольори переважають, що найскладніше було намалювати. (Діти захищають свої роботи).
6.      Підсумок уроку
Гра «Шифрувальник». 
 -  Хто такий був Т.Г.Шевченко? 
Т . р . с Гр . г . р . в . ч Ш . вч . нк . - в . л . к . й . кр . їнськ . й п . . т, х . д . жн . к. 
- Завершити наш урок  хочеться словами, якими поет звертався до своїх нащадків, до нас з вами. 
« І мене в сім’ї великій…»   читання «Заповіту» .
7. Домашнє завдання

вівторок, 9 лютого 2016 р.

Бази даних.

Тема: Поняття моделі даних, бази даних. Поняття й призначення систем управління базами даних.
Мета: Навчальна.  Ознайомити з поняттям БД, СУБД, основними об’єктами БД; навчити створювати, відкривати та переглядати дані в БД.
Розвиваюча. Розвивати творчі здібності учнів, практичні навички роботи з ЕОМ, клавіатурою та мишею.
Виховна. Виховувати почуття патріотизму за досягнення українських вчених; впевненість у собі, самостійність та відповідальність.
Тип уроку: засвоєння нових знань, формування вмінь.


Неможливо використовувати те,
 про існування чого не знаєш.
                                                                                                                                                                     Народна мудрість
Хід уроку
I. Організаційний етап (перевірка готовності класу до уроку)
 - Доброго дня вам, діти! Я рада зустрічі з вами і сподіваюся, що вона буде цікавою та результативною.
ІI. Актуалізація опорних знань.
Людина в процесі інформаційної діяльності збирає й накопичує відомості про навколишній світ. До появи обчислювальної техніки вся інформація зберігалася звичайно в письмовому або друкованому виді. Однак чим більше були обсяги інформації, з якими приходилось оперувати людині, тим гостріше вставало питання збереження інформації та її обробки.
                Однієї з важливих функцій інформатики є організація зберігання інформації з метою швидкого пошуку необхідних даних. Для цього вся збережена в комп'ютері інформація повинна бути розсортована по ряду ознак. Будь-яка зміна інформації повинна миттєво враховуватися.
III. Мотивація навчальної діяльності
Перша в Україні компютерна база даних була розроблена в ході робіт з проектування і експлуатації електронної обчислювальної машини «Київ» (1959). ЕОМ була розроблена для обчислювального центру Академії наук УРСР Л.Н.Дашевським, К.Л. Ющенко, К.О. Шкарабарою, С.Б.Погребинським під науковим керівництвом Б.В.Гніденка та В.М.Глушкова.               
Віктору Михайловичу Глушкову (1923-1982) належить цикл робіт з використанням ЕОМ в управлінні не тільки в межах одного підприємства чи організації, а всієї країни. Це він розробив проект Загальноодержавної автоматизованої системи збирання та опрацювання інформації  для обліку, планування й управління економікою країни. Основу цієї системи повинні були складати бази даних або, як їх називав В.М. Глушков, «банки даних». У 1975 р. він казав «Уже в найближчі десятиліття в ряді високорозвинених країн будуть створені так звані національні банки даних». Створення подібних банків даних, як і прогнозував В.М.Глушков, докорінно змінило роботу і науковця, і інженера, і журналіста.
ІV. Вивчення нової теми.
Інформація, збережена в комп'ютері й об'єднана у взаємозалежну сукупність за рядом ознак, називається базою даних. Щоб оперувати даними, що складають базу, необхідна окрема програма. Програми, які управляють зберіганням, обробкою й пошуком інформації в БД, називаються системами керування базами даних (СУБД).
1. Поняття бази даних
                Бази даних (БД) – це систематизоване сховище інформації певної предметної області.
                Система керування базами даних (СУБД) – це програма, призначена для організації зберігання, обробки й пошуку інформації в БД.
                Є велика розмаїтість СУБД. Ці програми постійно вдосконалюються й обновляються. Найбільш розповсюдженими з них є СУБД: dBase, FoxBase, FoxPro, Access, Paradox, Clipper.
2. Основні можливості СУБД
          Поповнення, розширення та відновлення БД;
          Висока надійність зберігання інформації;
          Засоби захисту інформації в СУБД;
          Виведення повної й достовірної інформації  на запити користувача.
Ієрархічна модель БД
В ієрархічній моделі всі елементи розташовуються у послідовності від вищого до нижчого.
Мережна модель БД
В мережній моделі до вертикальних ієрархічних зв'язків додаються горизонтальні. Тому мережна БД є більш гнучкою у здійсненні пошуку потрібних даних.
Реляційна модель
Реляційна модель даних являє собою набір двовимірних таблиць, які складаються зі стовпців (полів) і рядків (записів), а також мають ім'я, унікальне в межах даної БД. Реляційна модель даних, як правило, складається з декількох таблиць, які зв'язуються між собою ключами.
4. СУБД Microsoft Access
                  Ознайомлення з інтерфейсом та структурою MS Access
Зовнішній вигляд програми подібний до інших програм пакету Microsoft Office, які ми вивчали раніше. Але є важливі відмінності:
        потрібно спочатку зберегти новостворену базу, а вже потім створювати в ній об'єкти, подальше збереження програма про­понує виконати в разі зміни будь-якого об'єкта бази даних;
        відсутня робоча область, потрібно спочатку створити певний об'єкт;
        панель інструментів може змінюватись, наприклад, залежно від того, з яким об'єктом працювати.
Об'єкти СКБД Access
Таблиця — організація збереження даних у вигляді двовимір­ного масиву. Вона є основним об'єктом БД. Решта — похідні від таблиці.
Форми — допомагає створювати інтерфейс користувача і може використовуватися для введення, редагування або відображення даних.
Запити — об'єкти для вибору та фільтрування даних таблиці за визначеними критеріями.
Звіт — формування документа.
Макроси — опис дій у вигляді послідовності команд та їх авто­матичного виконання.
Модулі — програми на Visual Basic, які розробляє користувач для реалізації нестандартних процедур.
                       Створення таблиць
Таблиці — це об'єкти, у яких безпосередньо зберігаються дані.
Створити таблицю можна, вибравши у вікні БД вкладку Табли­ця і використавши Конструктор або Майстер. Але є й інші спосо­би. Вони наведені в таблиці. 
Спосіб
Опис
Режим таблиці
Виводить бланк (форму) абстрактної таблиці, яка потім може набувати конкретної форми і змісту
Конструктор
У режимі конструктора можна безпосередньо вказати параметри всіх елементів структури таблиці
Імпорт таблиць
Імпорт даних у таблицю з інших файлів
Для заповнення таблиці необхідно перейти в режим заповнення таблиці, відкривши її.
                                 Заповнення таблиць
Таблиці складаються з полів та записів. Полями називають стовпці, а записами — рядки. Увести запис до таблиці означає запо­внити даними рядок. Щоб створити таблицю, необхідно визначити її поля, типи даних цих полів, а іноді й деякі додаткові властивості. Не всі дані займають в комп'ютері однаковий об'єм. Для їх компак­тного зберігання необхідно чітко визначити їх тип.
У таблицях MS Access можна вказати типи даних.
Після запуску Access потрібно виконати команду Создать файл для створення нової бази даних.
                Справа ви побачите діалогове вікно Создание файла, у якому потрібно обрати спосіб створення БД чи відкриття вже існуючої БД.
Існує декілька варіантів створення БД:
  1. Створення порожньої БД, а потім додавання до неї об'єктів (Новая база данных).
  2. Створення БД за допомогою шаблону, що містить у собі макет об'єктів на різну тематику .
Після того, як ви оберете команду  на екрані з'явиться діалогове вікно Файл новой базы данных, у якому вам потрібно дати ім'я базі даних та обрати папку, куди буде її створено, після чого нажати кнопку Создать.


Після введення ім'я БД та її розміщення на екрані з'явиться вікно бази даних. Воно буде порожнім. У це вікно вам буде потрібно внести об'єкти майбутньої БД.
Після введення ім'я БД та її розміщення на екрані з'явиться вікно бази даних. Воно буде порожнім. У це вікно вам буде потрібно внести об'єкти майбутньої БД.

V. Аналіз та підсумки уроку.
Підводяться підсумки та робиться аналіз вивченого матеріалу
- На славу ми попрацювали, наш урок добігає кінця. Ви всі старалися і кожен отримує за свою працю винагороду – високі бали.
- А тепер зверніть увагу на епіграф нашого уроку. (Зачитую)
- Що ви  не знали до сьогоднішнього уроку?
- І чи могли б ми справитися із завданням практичної роботи не знаючи різних методів та прийомів роботи  з  таблицями в базі даних?
- Тому, перш ніж використовувати щось нове у своїй роботі, треба про нього вивчити.
-Я вважаю, що ви гарно засвоїли матеріал уроку, тому  зможете продовжити речення й дати ґрунтовні відповіді:
·         Я знаю . . .
·         Я можу . . .
·         Я умію . . .
·         Я навчився . . .
VI.          Домашнє завдання
Опрацювати конспект уроку та відповідний параграф підручника.
1.       Творче завдання. Спроектувати в зошиті такі бази даних на ви­бір: «База даних для мого класу», «База даних для моєї школи».



неділю, 31 січня 2016 р.

Герої Крутів

Спом'яни їх, не забудь!
(присвячена річниці бою під Крутами)
 Мета: ознайомити учнів з однією із трагічних сторінок історії України; виховувати повагу до пам'яті тих, хто заради незалежності віддав своє життя; почуття патріотизму до тих, хто боровся за краще майбутнє України.

Епіграф.               Хто вмирає в боротьбі - в серцях живе повіки!
Слово вчителя.
«Шлях звільнення кожної нації від поневолення густо кропиться кров’ю ворожою і своєю». Так писав Головний отаман УНР Симон Петлюра на чужині. Було багато величних історичних подій в Україні, але була й подія, що займає окреме місце.
           29 січня... Є така дата в нашій історії. Дата, полита кров'ю.
 «Юних сміливців, яких жменька була –
Із серцем зі сталі і духом з граніту.
О, велич летіла у вічність з їх лав,
І чин їх навіки став юності містом».
           Дата нерозривно пов'язана із словом Крути, яке ще вчора нам, україн­цям, ні про що не говорило. Та звідки нам було знати, що назва станції уособлює героїчний подвиг цілого покоління, яке піднялося на захист української державності.
Коли більшовицька Росія в грудні 1917 року розв'язала війну проти Української Народної Республіки і з переможним наступом пішла на Ук­раїну, триста юнаків-студентів виступили на зустріч шеститисячній орді Муравйова. (Більшовицька московська армія складалася з чотирьох груп під командуванням Муравйова, Єгорова, Берзіна, Кудинського). Ще на по­чатку січня українське студентство Університету Святого Володимира і новоствореного Українського університету вирушило створити курінь січо­вих стрільців. До них приєдналися учні другої Української гімназії. Не віриться, як могли ці п'ятнадцятилітні юнаки, котрі ще не вміли тримати зброї, фактично неозброєні (кілька гвинтівок, одна гармата і два кулемети) довгий час стримувати могутні сили ворога. Адже не так легко було розби­ти українське студентство. Ворог зазнав значних втрат. Переконаність у святості боротьби не давала юним сміливцям скласти зброю навіть тоді, коли довідалися, що не надійде очікувана допомога з Києва.
Страшним був той останній бій за Українську державу, нерівним. Герої Крутів, котрі уціліли, потрапили в полон, і їх майже всіх жорстоко замучи­ли банди Муравйова. Коли побитих, змордованих їх вели другого дня на розстріл, гімназист Піпський, родом із Західної України, заспівав «Ще не вмерла Україна», його підтримали й інші полонені. Та ворожі постріли назавжди обірвали нескорені юнацькі голоси.
                       Нелегка хлопцям стрілась доля
                        Отам під Крутами серед зими,
їх триста не вернулось з поля,
 Із поля бою триста не прийшли.
Зійшли їх мрії ті орлині
Квітками на Аскольдовій горі.
 Над ними плаче Україна:
«Синочки волі, дітоньки мої»
(Христина Дуда).
                                                            Спом'янімо в пісні славу Крутів,
Найсвятіше з наших бойовищ!
 Крути! Крути! Смолоскип в майбутнє.
Підіймемо наші душі ввиш!
Крути! Крути! Це за Батьківщину
Стати муром, шанцем душ і тіл.
Крути! Крути! Мужньо, воєдино
Прямувати в найсвятішу ціль.
     Крути! Крути! Час розплати близько,
Вже червоний ворог кари йде.
Крути! Крути! Вічне бойовисько
За майбутній, за світліший день.
Крути! Крути! Мужність і посвята,
     Вірність, що міцніла понад смерть.
Крути! Крути! Горда і завзята
Кличе пісня і веде вперед!
(Богдан-Ігор Антонин).
Їх - юних сміливців - лиш жменька була
Із серцем зі сталі і духом з граніту.
О, велич летіла у вічність з їх лав,
 І чин їх навіки став юності мітом.
Мчав зойк слабодухих за ними у путь:
- Куди вам? Ви ж діти!.. Загинете марно...
...О ні, бо ще завтра за нами підуть
Мільйони! На славу ми змінимо ярма!
Чи стримати тих, в кого серце з вогня,
Хто душу завзяту до бою напняв,
Хто любить Отчизну глибоко, пречисто?
 О, прийде, Вкраїно, твій радісний день –
Поглянь же - мільйони до бою веде
Крізь бурі сердиті, жорстокі - їх триста!
(Марко Боєслав).
Олексин Христина.
Україно рідненькая, моя ти країно,
Ти прекрасна, ти могутня, ніколи не згинеш.
Дзвенить в тобі спів пташиний й мелодійна мова,
В тебе, в тебе, Україно, Карпати чудові.
В тебе ріки швидкі й довгі, як дзеркало чисті,
В тебе ліси дрімучії, мов вбрані в намисто.
Не забути і людей тих, що впали у бою,
Ріки крові проливали за воленьку твою.
Бо тебе всі боронили від ворогів лютих,
Не давали в ярмо тебе чужинцям закути.
І тепер ми можем жити у вільній країні,
Гордитися й згадувати героїв сміливих.
Підсумкове слово вчителя.
Крути - велика трагедія нашого народу і його велика перемога. Хтозна чи була б незалежною держава без подвигу тридцяти юних героїв, які скла­ли свої голови на олтар волі.
На Аскольдовій могилі поховали їх –
Тридцять учнів-українців
Славних, молодих...

Так написав Павло Тичина у вірші «Пам'яті Тридцяти». А ми повинні шанувати пам'ять про них, вчитися вірності, героїзму, справедливості саме у них - героїв Крутів.