середу, 9 березня 2016 р.

5 клас. Графічний редактор

Конспект уроку з інформатики (5 клас)
Тема: Весна починається з Шевченка
Мета: узагальнити й систематизувати знання  учнів з теми «Графічний редактор»; формувати інформаційно-комунікаційну компетентність; розвивати пізнавальну активність, творчі здібності, пам'ять, уяву, фантазію, самостійність учнів; виховувати шанобливе ставлення до України, почуття гідності і любові за свій народ, прагнення зберігати в пам’яті історію свого народу. 
Тип уроку: узагальнення та систематизація знань
Обладнання: підручники, робочі зошити, роздатковий матеріал, презентація.
Зміст уроку
(Слайд1)

  1. Організаційний момент
Дорогі п’ятикласники, станьте рівненько, хочу подивитися на наших гарних дівчат і сильних хлопців. Всім доброго дня. Сідайте. Якщо ви готові до нових відкриттів, то розпочинаймо наш урок інформатики.
2.                  Оголошення теми, мети уроку
Сьогодні у нас 9 березня, за вікном  календарна весна. Цього року до нас завітала не просто весна, а весна особлива. По-перше, вона дуже рання, а по-друге, цьогорічна весна пов’язана з Днем народження Великого Українця Тараса Шевченка. Цього року ми відзначаємо 202-річницю з дня народження цієї видатної людини, тому сьогодні наш урок має символічну назву «Весна починається з Шевченка».
(Слайд 2)

Отож, розгорніть свої зошити і запишіть тему уроку. А зараз я запрошую вас до спілкування.
(Слайд 3)

Подивіться на слайд і запропонуйте відповідь на запитання: як можна пов'язати весну, Шевченка, інформатику. (Учні висловлюють думки). 
-          Запишемо в зошити формулу, яка є відповіддю на поставлене запитання:
Шевченко+весна+інформатика = творчість.
-          А тепер я пропоную вам переглянути слайд і разом сформулювати те, що нас чекає  на сьогоднішньому уроці.
(слайд 4).

Отже, на сьогоднішньому уроці ми маємо повторити та узагальнити  знання з теми «Графічний редактор», вшанувати пам'ять Великого Кобзаря, довести самому собі і всім присутнім, що ви – талановиті та обдаровані особистості. А ще – отримати високі бали та задоволення від уроку. Я вдома підготувала таблицю, в яку буду заносити всю інформацію про вашу роботу. Тут вже виставлені оцінки за ваші комп'ютерні малюнки, а ще ви можете отримати бали за різні види роботи. Тому я закликаю вас постійно працювати!
3.Актуалізація опорних знань
          Вправа «Весняна палітра».
          Пропоную вам переглянути відео, покладене  на слова 
           Т. Г. Шевченка «Встала    весна…».
(https://www.youtube.com/watch?v=IuHfLkJ7Wfs)
Переглядаючи його, спробуйте знайти відповідь на запитання «Якого кольору весна?». (Після перегляду учні озвучують свої думки). А я бачу весну по-своєму. Вам цікаво почути мою думку? Тоді записуйте в зошити «кольоровий диктант». Я вам називатиму кольори, а ви на першу букву кольору запишіть інформатичні слова з теми «Графічний редактор». Підказкою може стати ваш підручник.
«Кольоровий диктант»
1.      Помаранчевий (пейнт, палітра)
2.      Малиновий (малюнок, меню)
3.      Рожевий (редагувати, рядок стану, розпилювач)
4.      Фіолетовий (фон, файл)
5.      Синій (смуги прокрутки)
6.      Оранжевий ( олівець, овал)
7.       Коричневий (контур)
8.      Лимонний (ластик)
 Перевіримо ваші доробки. Послухаймо варіанти відповідей дівчат та хлопців. (Оцінюю відповіді).
Вправа «Вилучи зайве»

Об'єднаємо ці слова в єдине ціле – фарби, полотно, «Жіноча голівка». Дійсно, Шевченко знаний світу не тільки як великий митець слова, а й чудовий художник.
4.Сприймання й осмислення нового матеріалу.
Обдарований від природи, Тарас Шевченко рано відчув тягу до малювання. Ще змалку крейда і вуглинка були для нього неабиякою радістю. Все ними малював: стіни, лави, стіл в хаті і на дворі в себе і у гостях. Талант художника проявився  значно раніше ніж талант поета. Якщо перші літературні спроби припадають на 1836-1837р. (22-23 роки), то найбільш ранній малюнок, що дійшов до нас, відомий під назвою «Жіноча голівка», датований самим автором 1830 роком (16 р.). З цієї юнацької роботи і розпочалась творчість Тараса Григоровича Шевченка як видатного художника. А далі для Шевченка малювання стало потребою, вираженням його творчого духу. Картини його були різні за стилем, за технікою виконання. Слід зазначити, що якщо поетичних творів Шевченка до нас дійшло понад 240, то мистецьких -1200. Ці цифри ще раз переконують нас в тому, що Шевченко був глибоко закоханий в малярство. Зараз я хочу вам запропонувати для перегляду деякі роботи Шевченка. Завдання для учнів: порахувати їх.
(Перегляд відеоробіт )
(Всіх робіт 36 – 3% від загальної спадщини Шевченка)
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА

5.Презентація учнівських робіт
     А зараз за структурою нашого уроку ми б мали сідати за комп’ютер і виконувати практичну роботу. Але сьогодні ми зробимо виняток: зараз ми будемо демонструвати свої роботи, виконані в програмі  Paint. З першого уроку, коли ми розпочинали вивчати тему «Графічний редактор», я вас познайомила із завданням, яке ви мали виконати. Кожного разу, вивчаючи нові інструменти, дії, які можна виконувати над об'єктами, ви вдосконалювали свої вміння та знання. І як результат – ваші роботи. Всі вони різні за сюжетом, але їх об’єднує творчість Тараса Григоровича Шевченка.
Я буду демонструвати роботи, а ви маєте прочитати рядки, в яких ви побачили малюнок, який створили на комп’ютері. А ще коротко охарактеризуйте свою роботу з точки зору програми графічного редактора: які інструменти використали, які кольори переважають, що найскладніше було намалювати. (Діти захищають свої роботи).
6.      Підсумок уроку
Гра «Шифрувальник». 
 -  Хто такий був Т.Г.Шевченко? 
Т . р . с Гр . г . р . в . ч Ш . вч . нк . - в . л . к . й . кр . їнськ . й п . . т, х . д . жн . к. 
- Завершити наш урок  хочеться словами, якими поет звертався до своїх нащадків, до нас з вами. 
« І мене в сім’ї великій…»   читання «Заповіту» .
7. Домашнє завдання